Kupno oryginalnych tonerów daje niewątpliwie pewność wysokiej jakości druku oraz bezpiecznej eksploatacji urządzenia. Z drugiej jednak strony cena zamienników jest bardzo kusząca i zachęca do zakupu. Czy wiesz kiedy warto zainwestować w tonery oryginalne, a kiedy wystarczy kupić podróbki?

Ryzyko wliczone w cenę

Zamienniki kupują zarówno pracownicy dużych przedsiębiorstw, jak i właściciele niewielkich firm, którzy chętnie szukają oszczędności. Stosują je także osoby korzystające z drukarek w zaciszach swoich domów. Czemu możemy zawdzięczać tak dużą popularność podróbek? Głównie niskim cenom – mogą być tańsze niż tonery oryginalne nawet o 50%. To dużo, szczególnie w przypadku firm, które drukują setki dokumentów dziennie. Decyzja o kupnie zamienników może przynieść oszczędności, lecz przy odrobinie pecha wygeneruje dodatkowe koszty. Wszystkiemu winne jest ryzyko związane ze stosowaniem podróbek. Nie musisz się wprawdzie obawiać, że użycie zamiennika doprowadzi do zniszczenia drukarki, może się jednak zdarzyć, że urządzenie przestanie działać na przykład ze starości lub z powodu drobnej usterki. W takiej sytuacji producent drukarki może odmówić jej naprawy w ramach gwarancji, jeżeli w urządzeniu nie znajdują się tonery oryginalne. Oszczędności związane z zakupem tanich zamienników mogą więc być pozorne w obliczu konieczności dokupienia nowego sprzętu.

Jakość nie do podrobienia

kolor cmyk

Osoby, które korzystały zarówno z oryginałów, jak i zamienników podkreślają, że w tym drugim wypadku jakość druku może pozostawiać wiele do życzenia. Rzadko udaje się osiągnąć taki efekt, jaki bez problemu uzyskasz, stosując tonery od producentów, a szczególnie dotyczy to kolorowych wydruków. Ryzyko uzyskania wyblakłych kolorów maleje lub przynajmniej jest mniej dostrzegalne wtedy, gdy zastosujesz alternatywne tonery do drukowania czarno-białych dokumentów. W takiej sytuacji podróbki mogą stanowić rzeczywistą konkurencję dla tonerów oryginalnych. Jeżeli jednak zamierzasz drukować zdjęcia na papierze fotograficznym lub profesjonalne oferty dla klientów, wybierz tonery oryginalne.

Nie bez powodu producenci drukarek rekomendują używanie tylko oryginalnych produktów – wiadomo przecież, że to właśnie one są dla nich największym źródłem zysków. Kupowanie firmowych tonerów może być jednak korzystne także dla Ciebie, ponieważ dzięki nim uzyskasz najlepszą jakość wydruku możliwą do osiągnięcia przez Twoją drukarkę. A w razie awarii urządzenia bez problemu skorzystasz z napraw w ramach gwarancji.