Nie wszystkie dane komputerowe nadają się do wysyłania przez maila, wirtualne dyski itp. Niektóre bezpieczniej przenosić za pośrednictwem dysków zewnętrznych lub pendrive’ów. No właśnie – „dysków zewnętrznych lub pendrive’ów” – na co lepiej się zdecydować?

Dyski zewnętrzne – dla dużych plików

Do najważniejszych zalet dysków zewnętrznych należy:

  • Duża pojemność (przekraczająca nieraz kilka terabajtów!);
  • Niska cena w przeliczeniu za 1 GB;
  • Szybki transfer.

Jeśli zaś chodzi o wady, dyski zewnętrzne są stosunkowo duże – przynajmniej w porównaniu do pendrive’ów – a ponadto mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Innymi słowy: łatwo w nie uderzyć, a nawet najlżejsze uderzenie może przerwać ich pracę. W związku z tym – jeżeli zależy nam na przenoszeniu danych z jednego komputera do drugiego, które to przenoszenie danych wymaga transportu dysku zewnętrznego – lepiej zdecydować się na pendrive. Z drugiej strony – jeżeli pracujemy w biurze (lub w innym miejscu niewymagającym transportu takiego dysku), potrzebujemy miejsca na naprawdę duże pliki lub potrzebujemy miejsca na kopię zapasową dla tych plików – dyski zewnętrzne sprawdzą się rewelacyjnie.

Uwaga: wielu producentów oferuje (w zestawie lub osobno) specjalne etui na HDD, dzięki któremu transport dysku zewnętrznego może być bezpieczny i wygodny.

Pendrive’y – przede wszystkim poręczne

Do najważniejszych zalet pendrive’ów należy z kolei:

  • Mały rozmiar;
  • Łatwość i szybkość działania (wystarczy je podpiąć do USB i po kilku sekundach można z nich korzystać);
  • Możliwość uruchomienia zapisanych danych na telewizorze, odtwarzaczu MP3 itp.;

Do wad pendrive’ów należy natomiast mała pojemność – trudno spotkać model z miejscem większym niż 32 GB. Po drugie – transfer jest o wiele wolniejszy niż w dyskach zewnętrznych (choć to zależy od konkretnego modelu). A po trzecie – z racji na mały rozmiar, pendrive’y dość łatwo zgubić. Podsumowując więc: ten typ nośników przeznaczony jest do przenoszenia mniejszych plików, bez względu na to, czy drugi komputer (lub inny odtwarzacz danych) znajduje się w tym samym pomieszczeniu (np. w biurze, mieszkaniu itd.), czy też wymaga transportu nośnika.

Który nośnik danych wybrać?

Wybór pomiędzy dyskiem zewnętrznym a pendrivem zależy zatem od naszych indywidualnych preferencji. Zanim udamy się więc do sklepu, zastanówmy się:

Czy szukamy nośnika na małe pliki?

Czy może raczej na większe dane?

Ile mamy pieniędzy? (Choć dyski zewnętrzne są tanie w przeliczeniu na 1 GB, to jednak sumarycznie – z racji na swoją pojemność – nigdy nie będą tańsze od pendrive’ów, których próg minimalny to już kilkanaście złotych.)

Obojętnie też, czy wybierzemy dysk zewnętrzny, czy pendrive, zawsze należy uwzględnić producenta. Najlepiej kupować wyłącznie u tych cieszących się dobrą opinią wśród klientów – wtedy nasz sprzęt nie będzie awaryjny i posłuży nam przez długie lata. Natomiast oferty producentów nieznanych, niesprawdzonych, ale za to tanich powinny budzić nasze podejrzenie – zazwyczaj dotyczą bowiem produktów niskiej jakości, awaryjnych i ogólnie – niewartych uwagi.