Firma sprzątająca to świetny pomysł na biznes. Coraz więcej osób nie ma czasu na sprzątanie i woli skorzystać z usług profesjonalistów. Na podobny krok decydują się szefowie firm, w których jest dużo biur. W związku z tym, warto założyć działalność, zatrudnić pracowników i kupić akcesoria do sprzątania. Jakie sprzęty są uważane za najlepsze?

Ogólna charakterystyka firmy sprzątającej. Zanim kupimy akcesoria do sprzątania

W ramach prowadzenia firmy sprzątającej podejmowane są czynności związane z oferowaniem usług porządkowych, utrzymania czystości i pielęgnacji terenów. Czynności te firmom zewnętrznym najczęściej zlecają placówki publiczne: banki, szkoły, urzędy i inne. Do prowadzenia takiej działalności nie jest wymagane spełnienie dodatkowych warunków, np. posiadanie odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia. Nie wiąże się to również ze zdobyciem koncesji, licencji czy zatrudnianiem specjalistów. Potrzebni są tylko sumienni pracownicy i akcesoria do sprzątania.

Jak założyć firmę sprzątającą? Jakie akcesoria do sprzątania kupić?

Na początku trzeba przejść wszystkie formalności związane z założeniem firmy. Kolejnym krokiem jest zakup odpowiednich materiałów i akcesoriów do sprzątania. Potrzebne będą środki czyszczące, mopy, szczotki, ścierki, ewentualnie specjalistyczne maszyny do czyszczenia, odkurzania czy konserwacji. Nie trzeba mieć odrębnego lokalu, a siedzibą może być własne mieszkanie lub dom. Koniecznie trzeba jednak zadbać o reklamę, a najważniejsza jest promocja w sieci. Niezbędna jest profesjonalna strona internetowa, która umożliwi przeglądanie oferowanych usług. Zanim podejmiemy wszystkie te kroki, zróbmy analizę rynku i sytuacji w branży. Znajomość konkurencji to podstawa stworzenia odpowiedniej strategii zarządzania firmą.

Jakie akcesoria do sprzątania trzeba kupić? 

Oferując usługi sprzątające, musimy kupić kilka akcesoriów do sprzątania, które są niezbędne, by dobrze wykonywać pracę. Jednym z urządzeń jest odkurzacz na sucho, którym odkurzymy zarówno dywany, jak i posadzki twarde. Lekki odkurzacz z mocną siłą ciągu z łatwością usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Potrzebny jest także sprzęt do mycia podłogi. Na małych powierzchniach sprawdzi się mop, ale do dużych przyda się urządzenie czyszczące jednotarczowe (popularne zwane szorowarką) oraz maszyna czyszcząca, tzw. automat. Szorowarka czyści podłogi na mokro, froteruje na sucho, pierze dywany metodą szamponowania, szlifuje podłogi drewniane lub poleruje podłogi kamienne. W zależności, jakie akcesorium dodatkowe dołożymy, możemy wykonywać wiele prac. Szorowarka ma małą wydajność, więc nie sprawdzi się w szkole, magazynie i szpitalu, gdzie poradzi sobie maszyna czyszcząca, która za jednym przejazdem myje i osusza podłogę. Wśród potrzebnych akcesoriów do sprzątania wymienić należy także odkurzacz na mokro do zbierania płynów, odkurzacz piorący, parownicę i zamiatarkę. Musimy kupić także płyny czyszczące – uniwersalny, do toalet i do mycia szyb.

Firma sprzątająca to opłacalny biznes. Oczywiście, musimy zatrudnić pracowników i kupić niezbędne akcesoria do sprzątania.