Każdy przedsiębiorca, prowadzący własną działalność gospodarczą, musi swoim klientom wręczać pokwitowania za zapłacone towary lub usługi. Jeśli kupujący nie jest podmiotem gospodarczym, winno się wystawiać jako dowód zakupu właśnie rachunek. W jaki sposób można to zrobić prosto i bezproblemowo, jaki program do wystawiania rachunków najlepiej wybrać?

Lista najlepszych programów, z jakich warto korzystać

Cyfryzacja przynosi na szczęście z dnia na dzień coraz więcej korzyści – szczególnie przedsiębiorcom, którzy dzięki powstającym kolejnym programom do wystawiania rachunków mogą spać spokojnie. Niedrogie oraz nieskomplikowane narzędzia do wystawiania najpotrzebniejszych, podstawowych dokumentów to dzisiaj nieodzowny element każdej firmy.

Najprostszy z możliwych… Rachunek

W pakiecie obowiązkowych programów każdego przedsiębiorcy powinien się znaleźć program taki, jak ten. Działa jako aplikacja współpracująca z systemem operacyjnym Windows i przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorstw, które nie są zobligowane do płacenia podatku VAT. Za jego pomocą możliwe jest w zasadzie błyskawiczne wydrukowanie stosownego rachunku w unowocześnionej formie. Co więcej, w programie przechowasz również niezbędne dane swoich klientów, stosowany cennik usług oraz posiadanych towarów. Jeśli będzie interesowało cię zestawienie swoich dochodów, w dowolnym momencie możesz skorzystać z prowadzonych przez program zestawień graficznych oraz tabelarycznych.

Co więcej, w tym konkretnym programie do wystawiania rachunków możliwe jest operowanie zarówno złotówkami, jak też obcą walutą z przeliczeniem aktualnego kursu waluty z NBP. Aplikacja ponadto obsługuje również kody kreskowe, prowadzi ewidencję wystawianych dokumentów, drukuje wybrane rachunki za konkretny, wskazany okres rozliczeniowy oraz wiele, wiele innych.

Rachunki Express 2017.00

Kolejny program do wystawiania rachunków, jaki trzeba znać prowadząc własne małe lub średnie przedsiębiorstwo, jest właśnie ta prosta aplikacja. Za jej pomocą możliwe jest wystawianie paragonów, rachunków przy jednoczesnym zarządzaniu posiadaną i tworzoną na bieżąco bazą danych swoich klientów, towarów oraz współpracujących dostawców. Za pomocą programu można też dokonać korekt w wystawionych już rachunkach, stworzyć dokumenty pro-forma. W program wbudowany został wygodny kalkulator cen, przeliczający stawki VAT, ale też wartości brutto czy netto. W programie do wystawiania rachunków Rachunki Express znalazło się miejsce również na bazę towarów, którą można dowolnie modyfikować oraz rozszerzać.

Ifirma.pl – innowacyjnie i internetowo

Istnieje również wersja programu do wystawiania rachunków dla szczególnych zwolenników rozwiązań internetowych. Na stronie ifirma.pl, po założeniu nowego konta i zalogowani się, właściciel firmy otrzymuje dostęp do wszystkich proponowanych funkcji, jak na przykład tworzenie własnych szablonów rachunków, a następnie wysyłanie ich w formie e-rachunków lub zlecenie wysyłania ich za pomocą tradycyjnej poczty czy przechowywanie ich w bezpiecznych, chronionych e-archiwach.