Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości, zmniejszając dzięki temu koszty prowadzonej działalności. Podejmując decyzję o samodzielnym prowadzeniu księgowości firmy, musi pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Potrzebny będzie odpowiedni program do księgowości, który umożliwi prawidłowe rejestrowanie działalności finansowej.

Zanim kupimy program do księgowości. Jak zgłosić działalność?

We wniosku podczas zakładania działalności finansowej należy wskazać podmiot, który będzie zajmował się prowadzeniem księgowości firmy. Możemy zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, ale jeśli chcemy to robić sami, potrzebny będzie program do księgowości np: https://www.reset2.pl/oferta/standard/r2ksiega/opis-programu. Duże firmy zatrudniają księgowego i tworzą dział księgowy, ale samodzielne prowadzenie księgowości jest o wiele tańsze i dlatego też może okazać się kuszące dla wielu przedsiębiorców. Co bardzo ważne, małe firmy mogą stosować uproszczone procedury, więc prowadzenie księgowości jest dużo prostsze. W takim wypadku, we wspomnianym formularzu trzeba wpisać dane swojej firmy, a jeszcze lepiej zostawić to pole puste.

Nie tylko program do księgowości. Jaka zaliczka na podatek dochodowy?

Jeśli chcemy sami prowadzić księgowość, musimy zapoznać się z księgą przychodów i rozchodów (KPiR), gdyż w większości przypadków to na jej podstawie wyliczane są bowiem zaliczki na podatek dochodowy. KPiR służy do ewidencji poszczególnych zdarzeń gospodarczych w firmie. W księdze ujmuje się przychody uzyskane ze sprzedaży oraz pozostałe przychody, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością, zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych oraz pozostałe koszty związane z prowadzeniem działalności. Pod koniec miesiąca każdy przedsiębiorca powinien sporządzić wydruk zapisów dokonanych w danym miesiącu.

Samodzielne prowadzenie księgowości a właściwy program do księgowości

Przedsiębiorca, który samodzielnie dokonuje rozliczeń firmy, musi mieć odpowiedni program do księgowości. Oprogramowanie umożliwi rzetelne wywiązywanie się z obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości. Wybierzmy intuicyjny i łatwy w obsłudze program, który umożliwi kontrolowanie wszystkiego, co dzieje się w firmie. Możemy skorzystać z programu darmowego lub takiego, za który trzeba zapłacić. Możliwa jest także opcja zamówienia bezpłatnej wersji testowej płatnego programu, dzięki czemu możemy popracować na oprogramowaniu, przekonując się, który program do księgowości jest dla nas najlepszy.

Samodzielne prowadzenie księgowości może wydawać się dość skomplikowane. Wystarczy jednak samodyscyplina i dobry program do księgowości, by prawidłowo prowadzić politykę finansową firmy.