Każdy, kto ma swoją firmę potwierdzi, że formalności związane z jej prowadzeniem zajmują bardzo dużo czasu. Ułatwieniem jest oprogramowanie dla firm, którego wybór jest bardzo duży. Możemy korzystać zarówno z klasycznych programów desktopowych, jak i z nowoczesnych aplikacji sieciowych uruchamianych w przeglądarce internetowej. Jaki program wybrać?

Jakie pogramy są przydatne? Oprogramowanie dla firm

Wybór oprogramowania dla firm w dużym stopniu zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy. Z pewnością jednak w każdej firmie przyda się prosty program do fakturowania. Jeden z podstawowych programów pozwala na zdefiniowanie kont dla wielu użytkowników oraz ma opcję instalacji programu na kilku stanowiskach komputerowych, co jest bardzo ważne, gdy prowadzimy sklep. Do programu dołączona jest aplikacja działająca zarówno na komputerach, jak i telefonach czy tabletach, która obsługuje czytniki kodów kreskowych oraz pozwala na drukowanie na fakturze kodów QR do szybkich płatności mobilnych. Takie oprogramowanie dla firm można pobrać w wersji darmowej, co pozwala na wystawienie wystawić do 15 faktur i 15 rachunków miesięcznie. Inny darmowy program umożliwia wystawianie wszystkich rodzajów faktur i rachunków, w tym dokumentów pro forma, faktur krajowych, eksportowych, zaliczkowych, VAT-UE i VAT-marża. Dodatkowe funkcje programu to proste narzędzia do analiz (zestawienia, raporty), moduł kalendarza oraz moduł CRM do gromadzenia informacji o kontaktach z klientami.

Oprogramowanie dla firm. Jak wybrać program księgowy?

Dla osób prowadzących jednoosobową działalność przeznaczony jest oprogramowanie dla firm, które pomoże samodzielnie poprowadzić księgowość firmy. Nie jest to trudne, gdyż na podstawie wpisów w Księdze Przychodów i Rozchodów, program automatycznie wyliczy należny podatek dochodowy i wygeneruje odpowiednie deklaracje. Ma wbudowane rejestry sprzedaży i zakupów VAT, moduł fakturowania z opcją wystawiania dokumentów sprzedaży w języku angielskim i niemieckim oraz narzędzia do rejestrowania przebiegu pojazdów i wyposażenia firmy. W tego typu oprogramowaniu dla firm można także stworzyć wzór planu kont, który umożliwia segregowanie dokumentów kosztowych oraz sprzedażowych. Do tego programu dołączony jest także program magazynowy, który umożliwia prowadzenie gospodarki magazynowej z opcją definiowania do sześciu cen sprzedaży każdego z towarów lub usług. Moduł ten pozwala na śledzenie stanów magazynowych, przeglądanie historii przyjęć i wydań oraz określenie stanu magazynowego.

Oprogramowanie dla firm to duże udogodnienie w prowadzeniu własnej działalności. Wiedząc, że dokumentacja jest w idealnym stanie, możemy zająć się pracą i pomnażaniem dochodu.