W każdym domu trzeba zainstalować system wentylacji, który odpowiada za właściwy przepływ powietrza. Standardem w domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna, ale niektórzy zamiast niej wybierają wentylację mechaniczną, co oznacza, że montuje się rekuperator. Czy takie urządzenie pełni rolę klimatyzacji? Z pewnością nie, gdyż rekuperacja to nowoczesna wentylacja. Rekuperatory Thessla Green to sprzęt idealny, który warto zainstalować.

Zasady działania wentylacji mechanicznej. Rekuperatory Thessla Green

Coraz częściej w domach montuje się rekuperator, który jest podstawą działania wentylacji mechanicznej. W takim systemie nie uzależnia się wymiany powietrza od warunków atmosferycznych. Tego typu wentylacja zapewnia stały przepływ powietrza i umożliwia jego zwiększanie w dowolnej chwili, czyli szybkie przewietrzanie, i to bez potrzeby otwierania okien. Nowoczesny sprzęt, jakim są rekuperatory Thessla Green to wentylacja mechaniczna nawiewno-

-wywiewna wentylacja z odzyskiem ciepła, dzięki której można ograniczyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu. W takich instalacjach wykorzystuje się rekuperator, które jest wyposażony w dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny oraz w wymiennik ciepła, ogrzewający powietrze. Jeden z wentylatorów zasysa z zewnątrz powietrze, które jest doprowadzane do pokojów, a drugi „wyciąga” powietrze z pomieszczeń i odprowadza je na zewnątrz.

Zalety rekuperatorów Thessla Green. Nowoczesna technologia

W rekuperatorach Thessla Green zastosowano system wymiennika ciepła FPX, który wykorzystuje strategię sterowania, w której bez względu na temperaturę na zewnątrz budynku temperatura powietrza napływającego na wymiennik ciepła utrzymywana jest na poziomie 0˚C. Jeżeli temperatura powietrza na zewnątrz budynku spadnie poniżej określonej wartości, a ze względu na duży przepływ powietrza system nie będzie mógł utrzymać przed wymiennikiem temperatury 0˚C, uruchamiany jest tryb FPX2, co oznacza, że rekuperacja będzie działała bez zarzutu. Najlepszej jakości urządzenia zużywają bardzo mało energii. Jak obliczyli analitycy, rekuperatory Thessla Green, koszt energii zużytej przez system działający w domu o powierzchni 150 m kw. to około 110 zł w skali roku. Ponadto, rekuperacja odpowiada za stały i kontrolowany proces dostarczania powietrza i eliminowanie negatywnych czynników (np. wilgoć, pleśń, dym, nieprzyjemne zapachy itd.). Dzięki temu pozytywnie wpływa na komfort alergików, eliminując znaczną część czynników wywołujących reakcje alergiczne, izoluje od insektów, a nie generuje przeciągów i hałasu.

Rekuperatory Thessla Green zapewniają komfort dzięki stałej wymianie powietrza, a ich użytkownicy chwalą także efekt chłodzenia latem. Jeżeli budujemy nowy dom, to koniecznie zainteresujmy się tym systemem wentylacji.