Jednym ze stałych elementów strategii marketingowej firm chcących zaistnieć w Internecie są kampanie Google AdWords. O tym, jak wiele można zyskać dzięki dobrze przygotowanej kampanii przekonało się już wielu przedsiębiorców. By jednak nie były to pieniądze wyrzucone w błoto, przygotowana kampania powinna być przemyślana. Na początku warto określić cel, jaki chcemy osiągnąć dzięki reklamie. Jakie możliwości dają kampanie Google AdWords i jakie cele można dzięki nim osiągnąć?

Od czego zacząć?

Wszystkie cele, jakie są realizowane przez Google AdWords powinny być dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności i budżetu. Zapewne dla większości właścicieli sklepów internetowych najważniejsze będzie zwiększenie sprzedaży i wzrost współczynnika konwersji. Osoby, które oprócz sprzedaży internetowej prowadzą sklep stacjonarny, będą się starały zwiększyć zyski w obu tych obszarach. Duże przedsiębiorstwa za cel postawią sobie zainteresowanie nowym produktem lub zwiększenie liczby odwiedzin na swojej stronie internetowej. W związku z tym przed rozpoczęciem działań w Google AdWords powinniśmy zastanowić się jakie mamy oczekiwania wobec kampanii i jakie założenia powinna ona spełniać.

 

Jakie cele można realizować przez kampanie Google AdWords?

Zwiększenie sprzedaży nie jest jedynym celem, jaki można osiągnąć dzięki Google AdWords. Za cel można postawić sobie zdobycie kontaktu do potencjalnych klientów lub zwiększenie liczby osób zapisujących się na newsletter. Za pomocą Google AdWords można też zmierzyć kliknięcia w adres e-mail, skuteczność słów kluczowych czy przejścia na konkretne podstrony sklepu.

 

Ogólnie rzecz ujmując, cele w kampaniach Google AdWords można podzielić na trzy kategorie:

  • Budowanie świadomości marki
  • Zwiększenie zainteresowania zakupem produktu
  • Zachęcanie do działania

 

Pierwszy rodzaj kampanii pozwala na zaprezentowanie firmy w Internecie, rozszerzenie jej działalności na nowy obszar lub przedstawienie swojej oferty. Poprzez budowanie świadomości można dotrzeć do większej grupy odbiorców oraz zwiększyć widoczność w sieci. Kampanie są kierowane np. na odbiorców o podobnych zainteresowaniach lub zamieszkujących konkretny obszar kraju.

 

Zwiększenie zainteresowania zakupem polega na utworzeniu reklamy ułatwiającej poznanie produktu. Tego typu kampanie przynoszą rezultaty m.in. poprzez budowanie zaangażowania. Warto z niej skorzystać, gdy chcemy wyróżnić swój produkt na tle konkurencji, zachęcić klientów do poznania oferty lub sprzedajemy produkty, które wymagają edukowania.

 

Cel, jakim jest zachęcenie do działania ma za zadanie dotrzeć do klientów, którzy są bliscy podjęcia decyzji o zakupie. Ta kampania swoją skuteczność opiera w głównej mierze o remarketing. Dobrze sprawdza się przy produktach lub usługach o ugruntowanej pozycji na rynku.

 

Skuteczna kampania Google AdWords zależy przede wszystkim od dobrze i jasno określonego celu. Nie można stawiać sobie zbyt ambitnych celów, których osiągnięcie może być nierealne. Powinny być one mierzalne, by z łatwością można było określić skuteczność kampanii. Warto też określić czas, w którym zamierzamy zrealizować nasz cel.