Ważny raport, materiały konferencyjne czy oferta dla klienta – te wszystkie dokumenty muszą zawsze wyglądać perfekcyjnie. Zabrudzenia lub zagięcia kartek mogą wskazywać na brak profesjonalizmu i zaważyć na wizerunku firmy. Jak zatem chronić delikatny papier? Pewnym sposobem na uniknięcie zniszczeń jest profesjonalna oprawa dokumentów.

Bindowanie – proste, tanie i skuteczne

Metod zabezpieczania dokumentów przed zniszczeniem jest wiele, lecz do najbardziej popularnych należy bindowanie. To prosty sposób na spięcie nawet kilkudziesięciu kartek oraz ich ochronę przed zagnieceniem lub zalaniem herbatą. Aby skorzystać z tej metody będziemy potrzebowali bindownicy, okładek oraz plastikowych grzbietów do bindowania. W zależności od okazji i przeznaczenia materiałów możemy wybrać kolorowe okładki plastikowe lub skóropodobne. Wybór barw jest ogromny, więc z pewnością znajdziemy odcienie pasujące do logo firmy, bądź tematu raportu. Istnieją też neutralne okładki przezroczyste, które sprawdzą się w przypadku materiałów wydrukowanych na kolorowym papierze. Możemy również wybrać odpowiedni kolor grzbietu, dzięki czemu oprawa dokumentów uzyska spójny i elegancki wygląd. Bindowanie jest na tyle łatwe, że bez trudu wykona je każdy pracownik administracyjny, którego wyposażymy we wszystkie niezbędne akcesoria. Szeroki wybór bindownic można znaleźć np, w pasazubiurowym

Ręczna oprawa dokumentów

Bindownica, jak każde urządzenie, może się zepsuć, nie oznacza to jednak, że ryzyko zniszczenia naszych dokumentów automatycznie wzrasta. W takiej sytuacji możemy wykonać ręczną oprawę materiałów dla uczestników szkolenia lub analizy rynkowej dla klienta. Potrzebne nam będą przezroczyste lub kolorowe okładki oraz specjalne listwy wsuwane, dzięki którym połączymy jednym ruchem nawet kilkudziesięciostronicowy plik dokumentów. Stosowanie listew wymaga odrobiny wprawy, lecz po kilku próbach staje się szybkim i równie skutecznym jak bindowanie sposobem na uchronienie dokumentów przed uszkodzeniem.

Czasami wzbogacamy raport lub ofertę o materiały multimedialne udostępnione na płytach CD lub dodatkowe materiały, np. wzorcowe ulotki czy zdjęcia, które stanowią formę załączników do pliku kartek. Możemy je także zabezpieczyć, umieszczając w specjalnych samoprzylepnych kieszonkach, które z łatwością doczepimy do oprawionej dokumentacji.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bindowanie czy też ręczne oprawianie, uzyskamy pewność, że nasze dokumenty dotrą do adresatów w idealnym stanie, nie narażając wizerunku firmy na szwank. Warto więc poświęcić kilkanaście sekund na to, by uchronić ważne dokumenty przed uszkodzeniem.