Każda firma, w której drukuje się dokumenty zawierające dane osobowe pracowników czy swoich klientów, powinna pomyśleć o zakupie niszczarki. Takie urządzenie przyda się również w domu, kiedy będziemy chcieli zniszczyć np. starą korespondencję czy opłacone rachunki sprzed kilku lat. Na rynku obecnie możemy znaleźć wiele modeli z różnymi opcjami, dlatego łatwo można się pogubić. Jak więc znaleźć niszczarkę idealną?

Jakie są rodzaje niszczarek?

Chcąc kupić odpowiednią niszczarkę, musimy wybrać jeden spośród kilku dostępnych rodzajów. W zależności od ich wydajności, możemy wyróżnić modele:

  • na użytek domowy lub do małych biur,
  • do średnich biur,
  • do dużych biur.

To bardzo istotna decyzja, ponieważ niszczarka biurowa, z której będzie codziennie korzystać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób, musi mieć zupełnie inne parametry niż ta, którą będziemy wykorzystywać w domu. Istotne jest branie pod uwagę, gdzie urządzenie będzie pracować, ponieważ to pomoże uniknąć jego przeciążenia i wyeliminuje ryzyko szybkiego pojawienia się awarii.

Rodzaj cięcia i stopnie bezpieczeństwa DIN

Niszczarki mogą niszczyć dokumenty na dwa sposoby – na paski lub ścinki. Coraz częściej wybierane są modele zmieniające dokument w ścinki, ponieważ w ich przypadku znacznie rzadziej musimy opróżniać kosz urządzenia.

Chcąc kupić niszczarkę musimy też sprawdzać jej stopień bezpieczeństwa DIN. Jest on uzależniony od wielkości uzyskiwanych pasków lub ścinek. Im mniejsze będą, tym trudniej będzie odtworzyć zniszczony dokument. Do materiałów ogólnych lub korespondencji odpowiednia będzie I klasa tajności, jednak do niszczenia dokumentów ściśle tajnych potrzebujemy V, a niekiedy nawet VI klasy tajności.

Jaka jest najlepsza wydajność niszczarki?

Dobra niszczarka do biura musi nie tylko niszczyć dokumenty na ścinki o odpowiedniej wielkości, ale również mieć odpowiednią wydajność. To jeden z najważniejszych, a często najważniejszy parametr, jaki trzeba brać pod uwagę podczas zakupu.

Wydajność będzie się przekładać na czas, jaki spędzimy na niszczeniu dużej ilości materiałów. Im bardziej wydajne będzie urządzenie, tym więcej czasu będziemy mogli zaoszczędzić. Nie będziemy musieli np. dzielić dokumentów na kilka partii, co może być irytujące. Większą wydajnością cechują się niszczarki tnące na paski, a do dużego biura warto kupić model posiadający możliwość pracy ciągłej.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

O tym, która niszczarka biurowa jest najlepsza, będzie decydować nie tylko wydajność czy sposób niszczenia dokumentów, ale i rozmiar kosza na ścinki. Wydawać by się mogło, że jest to sprawa drugorzędna. Jednak jeśli będziemy z urządzenia korzystać bardzo często, codzienne opróżnianie kosza o pojemności 20 litrów po pewnym czasie stanie się męczące. Do dużych biur lepszym wyborem będzie model z koszem o pojemności 50, a nawet 80 litrów.

 

Sprawdzajmy również, w jaki sposób kosz się wyjmuje. W niektórych urządzeniach (zwłaszcza o większych rozmiarach) kosz jest wysuwany, a w innych otwierany od góry – aby go opróżnić, trzeba zdjąć mechanizm niszczący. Decyzja może więc zależeć od naszych preferencji czy wygody.