Wyposażenie plecaka szkolonego ucznia małego i dużego to wbrew pozorom nie tylko wyzwanie dla rodziców pierwszoklasisty czy doroczne – wrześniowe, ale, jak szybko przekona się każdy rodzic szkolniaka – codzienne. Jak się okazuje, plecak trzeba porządnie wyposażyć we wszelakiej maści artykuły szkolne, a potem regularnie uzupełniać wszelkie zguby i ubytki. Co konkretnie?

Artykuły piśmiennicze

Klawiatury i komputery jeszcze nie wyparły ręcznego pisania, więc przede wszystkim przygotuj się na to, że Twój uczeń będzie potrzebować sporej liczby zeszytów – w podwójne linie i w kratkę. Może mali uczniowie zapisują mało, ale za to ogromnymi literami, więc zeszytów musisz kupić tyle, co dla starszego dziecka, ale za to te najcieńsze, żeby się maluch nie nadźwigał. Dorzuć zawsze jeden dodatkowy – taki na własne rysunki i bazgroły, bo inaczej znajdą się one w zeszytach do matematyki…

Na początku, mali uczniowie piszą głównie ołówkiem, gdy są gotowi, na zmiany, zwykle przechodzą na pióra kulkowe lub długopisy. Oprócz tego do wypełniania nowoczesnych podręczników przydają się kredki i flamastry. Przygotuj się na to, że będą się gubić i łamać, ale mimo to zainwestuj w takie dobrej jakości, bo w tych słabszych drewno jest tak kruche, że maluch nie może sobie poradzić z ich ostrzeniem i niepotrzebnie się denerwuje.

plecak szkolny

Rozmaite artykuły szkolne

Pewnie już zapomniałeś, ale w szkole wciąż coś się tworzy własnymi rękami – to poprawia motorykę małą, dlatego im młodszego masz w domu ucznia, tym więcej potrzebnych papierów kolorowych, nożyczek w różnych rozmiarach, kleju (ten schodzi w ilościach hurtowych – wciąż ginie, schnie, łamie się i zostaje pożyczony kolegom), krepy, kolorowych kalek, farb, plasteliny, modeliny i wiele, wiele innych. Twój pierwszak nie musi mieć ich na co dzień w plecaku, ale koniecznie zrób zapas jak najróżniejszych artykułów szkolnych, inaczej kilka razy w tygodniu będziesz biegać do sklepu papierniczego.

Nie zapominajmy też o miękkim obuwiu z białą podeszwą – takie będzie wymagane na Sali gimnastycznej, wygodnym stroju do ćwiczeń i worku, w którym uczeń będzie mógł te akcesoria przechowywać.

Potrzebne na przerwie

Oprócz akcesoriów do nauki, koniecznie pomyśl o pudełkach na drugie śniadania i ewentualnie termosie czy bidonie. Na co zwrócić uwagę? Pudełko powinno się szczelnie zamykać i mieć przegródki – dzięki temu dasz maluchowi nie tylko nudne kanapki, ale też kawałki warzyw, orzechów czy batoniki musli. Smaki i zapachy nie zmieszają się, a puszczony z jabłka sok nie zaleje kanapek. Bidon lub termos może okazać się nico za ciężki dla malucha – dowiedz się – może mieć w sali swój kubek albo w szkole dostępne są baniaki z wodą? Warto pomyśleć o ciężarze, który będzie dźwigał maluch, a i starszak nie może przecież nosić ponad swoje siły.

Ziarnko do ziarna i… zważ plecak ucznia, nim wsuniesz z u go na plecy. To prawda, że potrzebuje wiele, ale koniecznie sprawdź, czy nie nosi zbyt dużo i codziennie pomóż mu naostrzyć kredki i ołówki, uzupełnij klej i opróżnij pudełko po kanapkach, takie nawyki maluch opanuje dopiero z czasem.