Żyjemy w świecie mobilnym, w którym niemal każdy wykorzystuje telefon do większości czynności związanych rozrywką, zdobywaniem informacji, a dopiero na końcu do kontaktu z ludźmi.

Na smartfony powstało już ponad milion aplikacji, generujących kilkaset miliardów pobrań, a większość z nich pozwala na dokonywanie zakupów.

Czym są mikropłatności

Najprościej mówiąc, są to płatności opiewające na małe kwoty, również w przypadku płatności kartą poprzez terminal płatniczy w sklepie. Przede wszystkim spotykane w aplikacjach mobilnych. W Polsce przyjęło się, że płatność do 20 zł to mikropłatność, jednak w przypadku aplikacji mikropłatności szacują one najczęściej w okolicach kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, bo właśnie zna tyle wyceniane są dodatki w grach mobilnych np. dodatkowe życie czy dalsze poziomy.

 

W jaki sposób dokonywać zakup w aplikacjach za pomocą karty

Bez znaczenia na system operacyjny (Windows 10 Mobile, iOS czy Android) pierwszym krokiem jest dodanie karty kredytowej lub płatniczej, z której będzie potrącana należność. Jeżeli karta nie zostanie dodana, pojawi się zapytanie o uzupełnienie jej danych przy pierwszej próbie zakupu.

Transakcje należy potwierdzić hasłem do konta lub odciskiem palca, jeżeli telefon posiada czytnik linii papilarnych.

Trzeba zwrócić uwagę, że ceny w Appstore są podawane w euro, w Google Play natomiast w polskich złotych.

płatność w aplikacji

A co, jeżeli nie posiadam karty płatniczej

Producenci oraz programiści doskonale sobie zdają sprawę z tego, że bardzo dużo osób nie posiada karty kredytowej lub płatniczej. Jeżeli jesteś w tej grupie, a chciałbyś zakupić którąś z aplikacji lub dodatków w niej, możesz to zrobić kupując w kiosku lub on-line kartę doładowującą z kodem, po którego wpisaniu w sklepie doładujesz sobie konto. Takie karty możesz dostać w większość elektro marketów w Polsce oraz niektórych kioskach.

Karty działają na podobnej zasadzie co zwykłe karty telefoniczne. Jeżeli zasilisz sobie konto kwotą 10 zł, i dokonasz zapłaty na wysokość 3 złotych, na koncie pozostanie ci 7 zł na dalsze zakupy.

 

Czy mikropłatności w grach są bezpieczne?

Jak każda transakcja, czy to gotówkowa czy online rodzi ze sobą pewne zagrożenia. Jeżeli chodzi o mikropłatności w grach, zagrożenia te są zdecydowanie mniejsze, gdyż kwoty szacują w okolicach kilku złotych. Każdą transakcję należy potwierdzić hasłem lub odciskiem palca. Niekiedy system chce też ponownego potwierdzenia karty poprzez wpisanie kodu CCV z odwrotu karty, jeżeli przez pewien czas nie była dokonywana żadna transakcja.

Jednak szybkość płatności na smartfonie sprzyja częstym zakupom. Wystarczy kliknąć i zautoryzować płatność, aby konto zostało obciążone stosowną kwotą. Może stracić kontrolę nad tym, gdyż obciążenia rachunku tak naprawdę się nie odczuwa. Tym bardziej, że wiele gier po prostu wymaga zakupu dodatkowych opcji, aby móc ją ukończyć.  Dopiero późniejsze sprawdzenie salda pomoże uzmysłowić, że darmowe gry tak naprawdę darmowe nie są.