Dokumenty biurowe, materiały do prezentacji, ważne regulaminy i instrukcje obsługi wciąż są drukowane na papierze, a z uwagi na ich duże znaczenie nie wystarczy schować ich tylko w teczce czy w podręcznym skoroszycie. Rozwiązaniem funkcjonalnym i jednocześnie bardzo estetycznym jest laminowanie dokumentów. W zależności od tego, jakie wykorzysta się folie do laminacji, uzyskać można różne efekty końcowe.

Folia folii nierówna – jak czytać oznaczenia?

Laminowanie jest już bardzo powszechną formą utrwalania papieru w biurach, jednak warto się dobrze zastanowić, zanim kupi się folie do laminacji i laminator. Pomocne przy zakupach są przede wszystkim oznaczenia, które są mają na swoich opakowaniach każdego rodzaju folie do laminacji. Zazwyczaj producent informuje, w jakim formacie są folie do laminacji, jakiej są grubości, jaki uzyska się efekt wykończeniowy oraz ile folii przypada na opakowanie.

Jeśli chodzi o same formaty, to w sprzedaży są maleńkie folie do laminacji identyfikatorów, jak również i duże folie do laminacji o formacie A2, którymi z powodzeniem można oprawiać nawet duże mapy. Zdecydowanie jednak najbardziej powszechne są folie do laminacji w powszechnym biurowym formacie A4.

W zależności od producenta, formaty podawane są w standardowych oznaczeniach A2, A3, A4, A5 itd. lub w milimetrach. Spotkać się można też z podwójnym oznaczeniem, a na opakowaniu obok siebie podane są tak samo dokładne wymiary, jak i symboliczne oznaczenie.

Folie do laminacji są różnej grubości, która podawana jest w mikronach, czyli tysięcznych częściach milimetra. Trzeba pamiętać jednak, że grubość dotyczy jednej folii, a do laminowania potrzebne są 2 jej warstwy – grubość laminowanej kartki to więc suma podwojonej grubości folii i grubości arkusza papieru. To ważne, zwłaszcza jeśli wybiera się bardziej sztywne i przez to również grubsze folie do laminacji, ponieważ niektóre laminatory dają możliwość oprawiania tylko dokumentów konkretnej grubości.

Jakie są rodzaje wykończenia folii do laminowania?

Grubość i wielkość folii to wciąż nie wszystko. O efekcie końcowym laminowania decyduje też wykończenie folii. Najbardziej popularne są folie błyszczące o grubości 80 albo 100 mikronów. Ale znaleźć można również folie o wykończeniu matowym, na których nie odbijają się odciski palców i świetlne refleksy.

Spotkać można się też z oznaczeniem, że folie do laminacji mają powłokę antystatyczną, która zapobiega ich elektryzowaniu się.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Warto wiedzieć, że niektóre folie do laminacji wcale nie wymagają użycia laminatora. Niektóre folie mają postać koszulek, wystarczy tylko rozciąć ich brzeg, wsunąć do środka arkusz papieru i zakleić całość. W sprzedaży są też folie do laminacji jednostronne i służą najczęściej do ochrony i jednoczesnego przytwierdzenia papieru do gładkiej powierzchni.

Bardziej specjalistyczne są natomiast folie do laminacji fotografii. Mają one typowo zdjęciowe formaty, nie tylko chronią i nabłyszczają zdjęcia, ale dodatkowo też podkreślają ich kolory.